איך להתגבר על המשיכה להתעדכן בחדשות כל הזמן?

שאלה:

שלום וברכה,
ראשית, ייש"כ על העזרה העצומה שאתם נותנים לציבור תבורכו משמים!
יש לי שאלה, ואשמח לקבל עליה תשובה
אני אברך בשנות ה-30, מצליח מבחינה חברתית, רוחנית וכלכלית. ב"ה גם משמש בתפקיד רוחני-חינוכי, ומצליח שם מאד.
לצערי, בשנה האחרונה יש לי משיכה חזקה מאד להתעדכן בחדשות בתדירות גבוהה ביותר. ככל שזה אפשרי, אני מנסה להתעדכן כל רבע שעה (!). כמובן שלפעמים תדירות זו לא אפשרית, כגון כשאני נמצא במסגרת התפקיד שלי, או בשבת כמובן וכדומה.
מדובר הן על עיתונים, קוויי נייעס, או אתרים באינטרנט [כשרים! – כמו 'כל רגע', או 'בחזית'].
עיקר ההתעניינות שלי היא בתחום הפוליטי, אבל זה כמובן גולש לעוד דברים.
יודגש שבשאר הזמן אני משתדל ללמוד, וגם רואה ברכה בלימודי. אבל בלי ספק שאין שום השוואה בין לימוד רצוף, עם ריכוז בלימוד, ללא ההפרעות התכופות הללו.
בקיצור, מדובר על מעין 'התמכרות' לחדשות, ואני שואל איך אתם ממליצים להחלץ ממצב זה.
בתודה מראש

 

תשובה:

שלום וברכה אברך יקר!

המצב אותו אתה מתאר מוכר מאד, ואני רוצה בתחילת דבריי לדבר על התופעה הזו שלא בהקשר אליך אלא קודם כל לדבר על התופעה.

ובכן, אפשר כמעט לומר שברמה זו או אחרת כולנו מכורים לחדשות, המציאות החדשה של ימינו בה אדם יכול בכל רגע נתון להתעדכן יצרה מציאות לא נורמלית, כאשר לצערי גם מי שמתנזר מאינטרנט לא משוחרר מהיכולת הזו, הוא יכול להתעדכן בקווי הנאייעס לשמוע ולהתעדכן בכל רגע נתון, וכך המציאות הזו שאולי נוצרה בעקבות האינטרנט לא פסחה על בית המדרש. לצערי לא משמיעים מספיק קול זעקה על הצרה הצרורה הזו, ולא מדברים מספיק נגד התופעה הזו של אותם קווים. אני מכיר לצערי אנשים מכובדים שמסוגלים להתקשר לקווים כאלו ולהתעדכן משך זמן רב ביום, הנושא הוא לא רק הבטלה שזה גורר שהיא חמורה בפני עצמה, אדם זקוק קצת להתאוורר, אך ההתעדכנות הזו בשמיעת הקווים היא אפילו לא מאווררת, לפעמים אפילו זה גורם הפוך מהתאווררות, היא יוצרת מתח ולחץ, וגם ממכר, התמכרות בטבעה יוצרת באדם חוסר רוגע. אך בעיקר ההתמכרות הזו גורמת לריקנות.

התופעה הזו היא כלל עולמית, כל העולם סובל מעודף ידע, שמגיע בכל רגע נתון. חוסר הרוגע וההתמכרות לצבירת חדשות היא נחלת הכלל.

מה בידינו לעשות? האם בידינו להפוך את העולם ולהחזיר את הגלגל אחורה? ממש לא!!! כאמור גם התנזרות מאינטרנט לא מחסלת את התופעה, היא מגיעה בכלים אחרים, על ידי קווי נאייעס, ולא רק, היא מגיעה גם על ידי כל בני האדם המסתובבים על ידינו, כי גם מי שלא שומע לקו זה או אחר, יש לו במרחב שהוא מסתובב כמה ידענים כאלו שהם עצמם כמו "קוי נאייעס" מהלכים… ואת כל הידע הוא יכול לרכוש מהם.

נחשוב רגע, האם התופעה הזו היא רק רעה? או שמא יש בה משהו טוב?

ובכן, כפי הנראה יש ביסודה של התופעה הזו משהו טוב, וכמו כל תופעה, כי הרי כל דבר יש אפשרות להשתמש בה לטובה או לרעה.

מה יכול להיות טוב בזה?

ובכן, הרצון לצרוך חדשות, הוא רצון מעולה, זה רצון להתחדש להתרענן, לא לשקוט על השמרים, יצר הסקרנות שהוא יצר נפלא כשמשתמשים בו נכון, נעשה בדורנו מיומן מאד.

אלא שלצערנו כחות הרע עובדים יותר מכוחות הטוב, וכך יצר הסקרנות פועל שעות נוספות בכיוון הרע, ולכיוון הטוב לא נעשה מספיק, בכדי לייצר חדשות טובות, לפעול עם יצר הסקרנות לטוב. הקודש תמיד יותר קשה מן החול, קל לגרום צריכה של חול, קשה לגרום צריכה של קודש.

כלפי מה הדברים אמורים.

אברך יקר, יש בך צורך נפלא, אתה סקרן, אתה רוצה להתחדש ולהתרענן, אלא שאתה עושה את זה בדרך הקלה, אתה צורך חדשות ואתה מרגיש שאתה מתחדש. אתה לא "מכור", אתה פשוט מאד רענן ומאד רוצה להתחדש.

לא תוכל לעצור את עצמך, גם אם תקבל על עצמך "קבלה" לא להתקשר לקווי נאייעס זה לא יחזיק מעמד זמן רב, כי הצורך הפנימי שבנפשך להתחדש ולהתרענן קיים.

אתה מציין שאתה מצליח בחיים, יש לך תפקיד רוחני-חינוכי, אתה גם מצליח חברתית, וגם מצבך הכלכלי טוב. הודו לה' כי טוב, יש הרבה שהיו מייחלים לכך. אך לפעמים אליה וקוץ בה, לפעמים דווקא המציאות בה מסודרים עם משרה טובה, גורם לאדם שהוא שוכח להתקדם ולהתרענן. ואולי אף חרד מכך וכמו שאסביר בהמשך.

התורה הקדושה גדולה מאד, יש בה מקצועות רבים, תנ"ך, ששה סדרים, הלכה, אגדה, נסתר ונגלה, פשט דרש רמז וסוד. תנסה לבדוק אם אתה מתקדם ומגלה אפיקים חדשים שלא גילית בעבר, או שמא אתה עושה מצוין את מה שהתמקדת בו בעשר שנים האחרונות, אבל לא ניסית להיחשף למקצוע שאין לך בו יד ורגל, לא ניסית אולי להיחשף לתורתו של המהר"ל, הרמח"ל או שמא לא ניסית כחך בלימוד הלכה, או כל תחום אחר. לפעמים דווקא בגלל ההצלחה בתחום מסוים לא מאותגרים לנסות מקצוע נוסף, לא רק שלא מאותגרים לגלות מקצוע נוסף, אלא גם חוששים להתחיל משהו שאין בו כל ידע, חוששים להרגיש קצת עם הארץ.

זה נכון גם ביחס לנושאים שנראים מאד קשים וחוששים להכנס אליהם, כי חושבים שזה מידי קשה. ולא חושבים שיהיה אפשרות ללמוד אותם ולהתמקצע בהם.

אני מדבר מניסיון, שנים שרציתי להיחשף לתורתו של מהר"ל ולא העזתי חשבתי שאני לא יהיה מסוגל לזה, פעם בזמן שהרגשתי צורך עז ניסיתי בכח וב"ה מהר מאד – מהר משחשבתי הצלחתי לגלות את העולם הזה, וחיי השתנו מהלימוד הזה. כך בנושא זה וכך בעוד נושאים שחששתי ללמוד אותם ואחר שלמדתי הצטערתי שלקח לי כל כך הרבה זמן להחליט ללמוד אותם.

כשנחשפים לכל העולמות הגדולים שטמונים בתורה נגמר הזמן…. לפתע לא מוצאים זמן להתעניין בזוטות של חדשות, מגלים חידושים אמתיים וממילא בזים לחדשות-לא חדשות כמו אלו שמועברים באותם קווים. כשמתוודעים לעולם של חידוש אמתי שמים לב לפתע כמה אין שום הבדל בין התעדכנות אחת בסופו של יום, לבין התעדכנות מיותרת של כל שעה.

אני מציע לך, להחליף את השמיעה של החדשות בשמיעת שיעורים בשלל נושאים, יש היום יכולת לשמוע שיעורים ממגוון של רבנים הנמצאים בכל העולם, לאו מילתא זוטרתא היא, זו בשורה של ממש, אפשר על ידי זה להתמקצע ובעיקר לגלות עולמות חדשים ומעניינים, להתחזק ולחיות את עבודת ה', להתחבר לרוחניות, ולהיות עסוק מאד.

אך לא זה בלבד, חשוב גם לשים לב שכל אדם צריך להתאוורר, תמצא לך משהו אחר שבאמת מאוורר שאחרי שעושים אותו מרגישים שלוה רוגע וניתוק, יתכן והצורך שלך לשמוע חדשות נובע מהצורך שלך להתאוורר, אתה לא מוצא דרך אחרת לעשות זאת באופן איכותי וכך אתה מוצא את עצמך שומע חדשות, אתה רודף אחרי זה כי אתה לא מתמלא ממה שאתה רוצה להתמלאות אתה לא סופג חידוש וגם לא התאווררות ולכן אתה מנסה שוב ושוב. זה דומה למי שמעשן סיגריה ומחפש את הרוגע שהיא תשרה עליו, וכיון שאין בעישון רוגע אמתי, מעשנים עוד ועוד ולא מפסיקים רק בגלל שמנסים לגלות את הרוגע שיינתן אולי בסיגריה הנוספת….

קיצורם של דברים, תנסה למלא את הצורך הנפלא שיש בך להתחדש ולהתרענן בחדשות של ממש, תנסה ללמוד להתאוורר באופן איכותי יותר, במשהו שבאמת משרה שלווה ורוגע, וכך בלי שתשים לב אפילו תשתחרר מהכבילות שיש לך כעת בצריכת החדשות.

אני מאחל לך המלחה מרובה במעשי ידיך, הדרישה שלך מעצמך מראה על נפש גבוהה, אתה לא נותן לעצמך לטבוע בעמק הבכא, היכולת שלך להתייעץ מראה על יכולת האמתית להתקדם להתחדש ולהתקדש.

בהערכה מרובה

עלה והצלח

בברכה מרובה

שלמה

sh4101199@gmail.com

שאיפות גבוהות בלימוד תורה

כילד וכנער הייתי מתמיד גדול, וגם הייתי הכי מוכשר בכיתה ובכל המקומות שהייתי, וכך שהייתי כביכול 'מבטיח' היה ברור לי שאצא תלמיד חכם, ובאמת הייתי בכיוון. למדתי גם כי רציתי

קרא עוד »
אני שמן וזה מדכא אותי

אני שמן וזה מדכא אותי

שלום לכם מאוד נהנה לעקוב אחרי השאלות והתשובות המחכימות אשמח להתייעץ אתכם בנושא כאוב שלי. והוא נושא ההשמנה אני אנסח את זה הכי פשוט. יש לי כרס גדולה שמביישת אותי

קרא עוד »
לשון הרע נוטל כל הזכויות

מפחדת להתחתן מחשש שאפול בפח

אני בת 19, בחורה מוכשרת, נראית טוב, וחכמה. אהובה מאוד בחברה ובכל מקום שבו דורכת ונהנית מהחיים וגם מהאתגרים שיש בהם. לומדת בסמינר מעולה וחשוב, בית טוב, משפחה מדהימה וילדות

קרא עוד »

גם לכם יש שאלה?

משהו מעיק על לבכם ואין לכם את מי לשתף? אתם מתמודדים עם קושי אבל מתביישים לשאול? כאן אפשר לשאול הכל!

השאלה תפורסם באתר רק אם תרצו בכך, ואם היא תאושר על ידי הוועדה הרוחנית (רוב התשובות שנשלחות אינן מפורסמות באתר). 

השארת תגובה

שאלות נוספות:

אין לי מטרה בחיים

אני חי לבד, ומשעמם לי, אני עובד כל היום. ונמאס לי מהשיגרה ומהכל בעצם. אני מרגיש מבוזבז כי אני יודע שיש לי הרבה מה למכור. אבל אין לי למי. הייתי

קרא עוד »

מתקשה עם מצות כיבוד הורים

שלום רב רציתי לשאול כשאני מגיע לבית בשבתות לפעמים אני רב מעט עם ההורים שלי, ויש בינינו חוסר הבנה הדדית. אפילו שאני רוצה לכבד אותם, לא תמיד אני מצליח כל

קרא עוד »

אין לי מה לעשות בישיבה

שלום לכם, ראיתי את השאלה 'משבר בישיבה' ואנסה לנסח את השאלה שלי לפי מה שמוצע שם, לפני בערך חצי שנה התחלתי להרגיש שאין לי מה לעשות בישיבה, אני מרגיש שכולם

קרא עוד »

אני מאד אוהב כדורגל-יש עם זה בעיה?

רציתי לשאול משהו שמציק לי, אני בחור בישיבה גדולה מצוינת, לומד נהדר בקיצור הכל מושלם. יש לי משיכה לתחום הכדורגל, אני שומע בטלפון הרבה בנושא וצופה בסרטונים של כדורגל, המעלה היא

קרא עוד »

חוששת על ההורים שלי

אני הבת הקטנה במשפחה והרוב כבר נשואים נשארתי עם אח שגדול ממני בכמעט 8 שנים והוא גם לא הרבה בבית ההורים שלי כבר מבוגרים ואני מאד מפחדת שיקרה להם משהו

קרא עוד »
האם מדינת ישראל קמה בזכות השואה?

מדינת ישראל קמה בזכות השואה???

שלום, יש לי שאלה שמעיקה עליי מאוד מאוד במיוחד בימים אלו. אני מרגיש שזה חונק עליי, מונע ממני לחשוב ומעוות לי המון דברים שאני באמת יודע שאני מאמין בהם וסומך

קרא עוד »

מה עושים עם תלות בחבר?

עם הזמן נהיה לי תלות בחבר, שבאמת אני מחובר אליו. אוהב אותו מאוד, יש לי איתו דו שיח מעולה, כיף לנו להיות ביחד. ממש חברים אמתיים וטובים.
אבל עם הזמן גילתי שיש לי בו תלות (כך זה נקרא) מפריע לי שהוא מדבר עם משהו אחר. כשלא תמיד הוא עונה לי, או כל מיני דברים מהסוג הזה.
עד כדי כך כשעברנו כל אחד לישיבה אחרת, הוא התנתק ממני וזה מאוד פגע. אני מנסה להשתחרר ממנו ולא מצליח, אני חיב אותו זה אוויר לנשימה שלי. אמרוי לי שאני צריך יותר הערכה עצמית ועשיתי וזה לא עזר.
א"כ השאלה. מה אני יכול לעשות כדי להשתחרר ממנו, ושלא יקרה לי שוב עם חבר חדש?
תודה רבה רבה מראש

קרא עוד »
חשש מנערוון בתפילה ותחושה לא נעימה

לא מצליח להתחבר לתפילה

אני אברך בן 26, נשוי + 2, לומד תורה כל היום. כל זמן פנוי שיש לי מהאשה והילדים, אוטומטית אני נשאב ללימוד, זה מעניין אותי ומושך אותי, וברוך ה' כמעט

קרא עוד »

תפילה בבית הכנסת בשבת

לאור המצב במדינה. ולאור ההנחיות שאין להתקבץ יותר מ-10 אנשים במקום אחד.כיצד עלינו לנהוג לעניין תפילות השבת בבית הכנסת?בית הכנסת שלנו די גדול. ויש אפשרות לשמור מרחק של 2 מטר

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן