התערער לי הביטחון העצמי בלימוד אני משקיע הרבה ונכשל

שאלה:

ישיחנה שלום!
רציתי לשאול אני שיעור ב' בישיבה גדולה מוכרת, והמעמד שלי מהגבוהים בשיעור, משקיע המון המון בלימוד ובשיעורים. אבל בתוך תוכי מה לעשות… אני מרגיש שהניסיונות חזקים עלי ונע בין תסכול לבין כשלון כל הזמן… מתקשה בהבנת הלימוד הבסיסית ולמרות שיתכן שבסוף לימוד הסוגייה אצא עם הבנה די ברורה בסוגייה זה יגיע אחרי עמל רב עם הרבה עזרה מהסובבים אותי כיצד להבין את הסוגייה בעוד שהם מעלים צדדים וסברות שעליהם לא חשבתי למרות שהם בסיסיות בהבנת הדברים. כשאני לעצמי לא מצליח להעמיד הסוגייה לבד כמעט אף פעם. וגם זה לרוב לא יחזיק הרבה זמן ולאחר זמן הידיעות שלי באותה הסוגייה ירדו. לפעמים אני מרגיש שאני משתגע ממש! אבל אני לא באמת יכול לספר הרי לאף אחד משום ביישנות גבוהה שבתוכי רק לשלוח מייל אנונימי אליכם.
כמו"כ אני מושפע מאד מלחץ חברתי וממה שהחברים יודעים בסוגיות ואני איני הגעתי למקומות שכאלו, ואיני אוחז שם כלל.
אמנם קיימים מידי פעם הצלחות גדולות ואפי' מרשימות רק שהם לא מורידים את התסכולים.
ובכלל מאז כניסתי לישיבה גדולה נחשפתי לעולם שלא הכרתי… פתאום כל מה שאני יודע ובטוח בו התערער לי. אני מתקשה לחפש מישהו שקצת מתמצא, משום בושה גדולה שבתוכי… למען השם – מה אני עושה???…

תשובה:

שלום וברכה
בחור יקר, כמה קדושה, מתיקות, ענווה וחן אופפים את דבריך, ניכר מדבריך הרצון העז לעלות ולהתעלות. המחשבות שיש בך הם המחשבות שטורדות את בני העלייה המועטים שבכל דור שחפצם עז להתרפק באהבתם כי רבה על דברי התורה הקדושים.
כך טבעה של השתוקקות, המשתוקק לא יודע מנוח. תמיד הוא חש כי הוא לא השיג את מבוקשו. תמיד הוא מגלה עוד רובד שלא נודע לו ותחת שהוא יתמלא בשמחה על הגילוי של אותו עולם נסתר, הוא מתמלא בבושה על שלא ידוע לו מאותו עולם עד כה.
ובכן, גיל העשרה הוא גיל שבו מתפתחים, נחשפים לעוד ועוד עומקים ועולמות שלא היו מוכרים. מתפתחים רצונות ושאיפות שלא היו, ולפעמים גם לא מתאימות לגיל. כשקטנים, כשעדיין לא מפותחים, לא מרגישים כלל את חוסר הידע, ה"אני" לא מפותח, וכשלא יודעים דבר מה, לא נשאלת השאלה, מדוע אני לא יודע? מה איתי? מתי אני כן ידע? כל השאלות הללו ועוד אחרות שנובעות ממודעות עצמית, לא קיימות בקטנות. ככל שמתבגרים האדם מודע לעצמו יותר וכל מציאות שהוא נחשף אליה הוא מחפש ושואל איפה אני נמצא בה, השאיפות והרצון להתקדם גובר, וככל שהשאיפות גדולות יותר השאלות גוברות ומציקות יותר.
יש טיפוסים שלא חושבים יותר מידי, יש שלא מודעים לעצמם, ויש גם את אלו שבטוחים בעצמם כל כך עד שגאוותם חוסמת את היכולת לחשוב. או לחילופין ההצלחה החברתית המסחררת גורמת להם לא לחשוב.
אך יש בני עלייה מועטים, שההצלחה החברתית לא מסחררת אותם, להיפך אפילו עליה הם שואלים שאלות, גם ההצלחה החברתית מותירה בהם תמיהה, האם באמת מגיע לי? אילו היו יודעים באמת מה אני האם היו מעריכים אותי?
הנטייה עצמה טובה היא, אך צריך לדעת להרפות ממנה, טוב מאד לשאוף גבוה, אך צריך לדעת להיות מרוצה. טוב מאד להתספק, להפוך בדברים לבדוק האם אתה חושב נכון, האם אתה לומד נכון, אבל צריך ללמוד ליהנות מן הספק הזה, צריך להתייחס לספקות הללו, כחלק מן הדרך של העלייה.
ויש עוד דבר מה שחשוב לדעת, ישנם אנשים שטחיים, וישנם אנשים יסודיים. השטחיים לא צריכים להתאמץ בכדי לחוש עצמם שקועים בסוגיא, ידיעה שטחית שכולה אינה אלא "בערך" מספיקה להם בכדי שהם יוכלו לצעוק ולשאול שאלות, כאילו הם עמוק בסוגיא. העמוקים יותר, היסודיים יותר, לא מעיזים לומר את דברם אלא אחרי שהם יודעים את הסוגיא, אחרי שהם בטוחים שמותר להם כבר לבטא את עצמם כי הם יודעים את הסוגיא על בוריה.
בדרך כלל אותם בחורים יסודיים, צריכים גם להתחבר אל הסוגיא, הם לא יכולים לפזר אמירות שהם לא מתחברים אליהם. הם לא מוכנים להתייחס אל סוגיית הגמרא כאל משחק שחמט להבדיל בו העיקר הוא להגיע אל היעד לכבוש את המלכה, לחשב חישובים ולדלג על מהלכים. הם רוצים להבין באמת ולדעת על מה הם מדברים, ולא רק לשחק בחישוב של שיטות וכותרות שהם לא מבינים אותם כלל. כל זה לוקח זמן, לוקח זמן להתחבר, לוקח זמן לקלוט את התמונה המליאה של הסוגיא. לוקח זמן לתפוס את המחלוקות, לתפוס את האבחנות הדקות בין השיטות. כל זה לוקח זמן רב. על כל זה עוקפים הבחורים השטחיים.
פעמים רבות במיוחד בשנים הראשונות בישיבה גדולה אלו הצעקניים השטחיים יותר שעושים רושם כביכול הם יודעים, מצליחים, וזה גורם לקנאה לאלו העמוקים יותר שלא מעיזים לומר דבר, בד בבד הביטחון העצמי של אותם בחורים נעלים עמוקים ויסודיים, יורד, והם לא מאמינים בעצמם ובטוחים כי חברם השטחי הצעקן עולה עליהם, הם בטוחים שכישוריו של חברם מתאימים ללימוד יותר מהם. לצערי פעמים רבות אותם בחורים נעלים עמוקים יסודיים, מתייאשים מלהתאמץ כי האימון בעצמם ירד.
אך אם הם יתעקשו, לאורך זמן, הם יקנו קנין של אמת. הם ילמדו את דרכי הסוגיות, הם יקנו דרך של עצמם בהבנת הדברים. וירכשו מסוגלות מיוחדת להבין וללמוד סוגיות. הם ישוטו בים התלמוד יבינו ישכילו ויצליחו, ואז הם יאירו באור תורתם את כל הסביבה שלהם. זה לוקח זמן, צריך להתאזר בסבלנות. אבל זה מגיע יותר מהר ממה שחושבים.
מדבריך ניכר שאתה שייך לאותם בחורים נעלים, מאלו המעטים, שלא הצעקות ולא אור הזרקורים מוביל אותם, אלא חיפוש האמת והרצון לדעת אמת מוביל אותם. אם תשקיע בדרך שלך, אם תהיה אמתי עם עצמך, אם תשב מול הסוגיא ולא תוותר לעצמך, תנסה להבין כל דבר בדרך שלך, בקצב שלך, תראה את הדברים במבט שלך, בראייה המיוחדת רק לך, לבטח תצליח ותתעלה. וסוף כבוד לבוא.
קשה לעבור את המסע הזה לבד, תמיד כדאי לנסות למצוא מישהו, מספיק מישהו אחד, שיכול לסייע לך בעיצה, בתמיכה ובעידוד. זה יכול להיות איש צוות בישיבה זה יכול להיות קרוב משפחה, וזה יכול להיות גם חבר טוב, תנסה לחפש בסביבתך מישהו כזה שיוכל לסייע לך לעבור את המסע הקדוש הזה.
בסוף דבריך כתבת:
"ובכלל מאז כניסתי לישיבה גדולה נחשפתי לעולם שלא הכרתי… פתאום כל מה שאני יודע ובטוח בו התערער לי. אני מתקשה לחפש מישהו שקצת מתמצא, משום בושה גדולה שבתוכי… למען השם – מה אני עושה?".
ניסיתי לנחש למה אתה מתכוין ולא הצלחתי… אולי תפרט יותר ואז אנסה לענות לך. ובכלל אם יש משהו לא מספיק ברור אפשר להמשיך להתכתב במייל המצורף למטה.
בברכה שתראה ברכה בעמלך, ושתשכיל ליהנות מהטוב הרב שאתה שקוע בו
בברכה מרובה
שלמה
sh4101199@gmail.com

שאיפות גבוהות בלימוד תורה

כילד וכנער הייתי מתמיד גדול, וגם הייתי הכי מוכשר בכיתה ובכל המקומות שהייתי, וכך שהייתי כביכול 'מבטיח' היה ברור לי שאצא תלמיד חכם, ובאמת הייתי בכיוון. למדתי גם כי רציתי

קרא עוד »

קשה לי לשתף ברגשותי

אני מרגישה קושי גדול בלשתף אנשים בחיי ויותר מכך בריגשותי…
אני כולאת את הכל בליבי הקטן והוא כבר על סף תסיסה, כמה אפשר לשמור?
זה קשה לי מאד אני לא מעזה לבכות ליד אנשים וגם לעצמי אני נמנעת שמא מישהו יראה עקבות דמעות…
אני מרגישה שאני נמנעת להראות לאנשים את חולשותי והם מכירים רק את הצד החזק שבי..
לא יאמינו שגם אני נשברת לפעמים….
כשמדברים על משהו שקשור לרגש כל שהוא אני מתקפלת בתוכי ונשארת זקופה כלפי חוץ.
האנשים שסביבי חושבים שאני בן אדם ללא רגש ואני ממש לא כזאת אלא אני לא מעזה לבטא אותו…אני מבחינה בניואסים דקיקים שרבים לא שמים לב לכך..
מה אפשר לעשות כדי שאני אעז לפרוק יותר…?

קרא עוד »
האם מדינת ישראל קמה בזכות השואה?

מדינת ישראל קמה בזכות השואה???

שלום, יש לי שאלה שמעיקה עליי מאוד מאוד במיוחד בימים אלו. אני מרגיש שזה חונק עליי, מונע ממני לחשוב ומעוות לי המון דברים שאני באמת יודע שאני מאמין בהם וסומך

קרא עוד »

גם לכם יש שאלה?

משהו מעיק על לבכם ואין לכם את מי לשתף? אתם מתמודדים עם קושי אבל מתביישים לשאול? כאן אפשר לשאול הכל!

השאלה תפורסם באתר רק אם תרצו בכך, ואם היא תאושר על ידי הוועדה הרוחנית (רוב התשובות שנשלחות אינן מפורסמות באתר). 

השארת תגובה

שאלות נוספות:

אני לא מתחבר ללימוד הגמרא

אני בישיבה וטוב לי שמה בסך הכל. יש חברים ואוכל והכל . אבל מה שמעצבן אותי זה שכל היום לומדים גמרא . פעם בחיידר הייתי טוב בגמרא והייתי מקבל ציונים

קרא עוד »

מה המעלה בנישואין עם אברך?

שלום הרב. מדוע ישנה חשיבות ומעלה להתחתן עם בן תורה? וכן מה הטעם שלומדים תורה? הרי מה יעזור ללמוד "שור שנגח…" אם אין לי שור? זה רק דוגמא. אני אשמח

קרא עוד »

אלול ואנא אני באה?!

שלום הרב האמת שממש קשה לי אפילו לכתוב את הדברים. אני מרגיש ממש ריקנות ודווקא עכשיו באלול. תמיד כשרק הוא התקרב השתדלתי לשמוע הרצאות, להתחזק, להתקרב. והשנה משום מה?! ואני

קרא עוד »

רוצה לבכות ולא מצליחה

אני לא מצליחה לבכות. איך בוכים? זה לא שעברתי דברים מדי קשים רק שאני תמיד אומרת שאח"כ אני יבכה ובסוף זה אף פעם לא קורה. אשמח אם תסבירו לי איך

קרא עוד »

קשה לי לשתף ברגשותי

אני מרגישה קושי גדול בלשתף אנשים בחיי ויותר מכך בריגשותי…
אני כולאת את הכל בליבי הקטן והוא כבר על סף תסיסה, כמה אפשר לשמור?
זה קשה לי מאד אני לא מעזה לבכות ליד אנשים וגם לעצמי אני נמנעת שמא מישהו יראה עקבות דמעות…
אני מרגישה שאני נמנעת להראות לאנשים את חולשותי והם מכירים רק את הצד החזק שבי..
לא יאמינו שגם אני נשברת לפעמים….
כשמדברים על משהו שקשור לרגש כל שהוא אני מתקפלת בתוכי ונשארת זקופה כלפי חוץ.
האנשים שסביבי חושבים שאני בן אדם ללא רגש ואני ממש לא כזאת אלא אני לא מעזה לבטא אותו…אני מבחינה בניואסים דקיקים שרבים לא שמים לב לכך..
מה אפשר לעשות כדי שאני אעז לפרוק יותר…?

קרא עוד »

בני מייחל למתיקות בלימודו

ללא ידיעתו של בני בן ה18 שמעתי אותו מתפלל ,הוא ממש בכה שאין לו מתיקות בלימוד ולמה לו חיים ,יצויין שבני צדיק גדול עבד ה' בכל מאודו,מאד כאב לי ,איך

קרא עוד »

אני מאד אוהב כדורגל-יש עם זה בעיה?

רציתי לשאול משהו שמציק לי, אני בחור בישיבה גדולה מצוינת, לומד נהדר בקיצור הכל מושלם. יש לי משיכה לתחום הכדורגל, אני שומע בטלפון הרבה בנושא וצופה בסרטונים של כדורגל, המעלה היא

קרא עוד »

נקרעת בין אבי לאמי

אני בת יחידה בין בנים ויוצא לי הרבה להיות עם אמא שלי לדבר איתה וכו. ההורים שלי (סליחה שאני אמרת) אבל מאוד הרבה רבים מילולית. עד כדי שאמא שלי יכולה

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן